Denna webbsida är endast avsedd för läkare och sjukvårdspersonal med förskrivningsrätt.

Neurologiveckan 2026 – en första rapport med André Hermansson

Det var en stor uppslutning under årets Neurologiveckan som gick i Jönköping i början på maj.

– Jag är lite jävig, säger André Hermansson, för Svenska Neurologföreningen, som hade en klar favorit i programmet.

Neurologiveckan är det stora evenemanget för läkare, sjuksköterskor, sjukgymnaster, annan vårdpersonal och forskare inom neurologi i Sverige. Veckan flyttar runt i landet och i år gick det i Jönköpings stora kongresshall. Det blev ett par hundra deltagare som kom under de fyra dagarna, som delvis har extra fokus  på vissa av de stora neurologiska områdena, rörelsestörningar, Parkinson, MS, migrän, neurodegenerativa sjukdomar och en dedikerad dag för de läkare som gör specialisttjänstgöring inom neurologi.

Neurologiveckan är ett sätt att utbyta kunskap, ta del av nya riktlinjer och kanske framförallt träffa kolleger för att tillsammans föra området neurologi framåt.

Vilken del under veckan tyckte André Hermansson, företrädare för ST-läkarna i Svenska Neurologföreningen, var veckans höjdpunkt? Se intervjun här:

 

Neurologiveckan arrangeras av Svenska Neurologföreningen i ett samarrangemang med Akut Neurologi i Sverige, Svenska Epilepsisällskapet, Svenska Migränsällskapet, Svenska Huvudvärkssällskapet, Svenska Neuromuskulära arbetsgruppen, Swemodis och Jönköping. Fler rapporter från Neurologiveckan kommer på neurologiisverige.se och i tidningen.