EUPATI Sverige ger utbildning för forskare om patientsamverkan i klinisk forskning
Varför patientsamverkan?
När patienter medverkar i kliniska studier ökar forskningens relevans. Patientsamverkan underlättar också rekryteringen av deltagare till forskningsstudier. EUPATI Sverige har nu fått i uppdrag att ta fram en utbildning om patientsamverkan som vänder sig direkt till forskare.
– Vi ser ett ökat intresse för att involvera patienter i forskningen. Vi blir ofta kontaktade av forskare som vill ha kunskap om hur detta görs på bästa sätt och var de kan finna patienter att samarbete med. Nu kan vi erbjuda en utbildning för forskare som också ska inspirera till patientsamverkan, berättar Cristin Lind, generalsekreterare för EUPATI Sverige.
EUPATI Sverige tar fram utbildningen på uppdrag av Kliniska Studier Sverige Forum Stockholm-Gotland i samarbete med Helseplan.
– När forskare bjuder in patienter som partners, inte bara som studiedeltagare, skapas bättre förutsättningar att identifiera verkliga behov och utveckla lösningar som stärker både forskningens kvalitet och patienternas tillit vilket i förlängningen bidrar till ökad nytta för samhället i stort, säger Amanda Gyllenswärd, vd för Helseplan.
Målgruppen för utbildningen
Utbildningen riktar sig till forskargrupper verksamma inom akademi/hälso- och sjukvård i Region Stockholm och Gotland. Den ska bidra till kunskap om hur patienter kan involveras aktivt i arbetet med kliniska studier. Genom det blir patienterna utöver forskningsobjekt också forskningspartners. Utbildningen erbjuds under hösten 2025. Den omfattar en för- eller eftermiddag och är kostnadsfri.
Mer information och anmälan: Förbättra dina studier med patientsamverkan – kostnadsfri workshop i höst | Kliniska Studier Sverige
För er utanför utanför Region Stockholm och Gotland. Är ni intresserade av utbildningen, så kontakta oss på [email protected].