En miljard till ny forskningsstiftelse i Linköping
Makarna Michael Cocozza och Catharina Högbom donerar en miljard kronor till en ny forskningsstiftelse. Under de första fem åren ska upp till 300 miljoner kronor satsas på medicinsk forskning vid Linköpings universitet.
Stiftelsen ska främja medicinsk forskning av hög kvalitet och bidra till att attrahera forskare med potential att bli framtida forskningsledare.
– Det här är en mycket betydelsefull och långsiktig investering i forskning och kunskap. Satsningen skapar nya möjligheter att stärka excellent forskning, attrahera internationell talang och ge framtida forskningsledare möjlighet att utvecklas, säger Jan-Ingvar Jönsson, rektor vid Linköpings universitet.
Catharina Högbom och Michael Cocozzas forskningsstiftelse blir makarnas tredje stiftelse. De två tidigare stöder barnmedicinsk forskning, som de startade efter att de förlorat en dotter, samt forskning inom humaniora, samhällsvetenskap och medicin vid Linköpings universitet.
Förmögenheten kommer från familjen och Michael Cocozza som är en Linköpingsbaserad fastighetsentreprenör. Hans föräldrar, Anna och Giuseppe Cocozza, invandrade från Italien och drev företaget Inter Agenturer, som huvudsakligen sålde leksaker. Överskottet investerades i fastigheter, med det första köpet 1976. Bolaget Botrygg har vuxit genom att bygga, äga och förvalta bostäder och andra fastigheter i bland annat Linköping, Stockholm, Göteborg och Örebro.

